"Danes začenjam s služenjem svoje 25-dnevne alternativne zaporne kazni v zaporu v Nürnbergu," je povedal v torek, preden je odšel v zaporniško celico, poroča AP. "Tega ne želim početi, še posebej, ker moje zdravje pri 63 letih ni več najboljše. Vendar ne vidim druge možnosti. To je namreč še zadnja oblika protesta, ki mi je v tem konkretnem primeru preostala, da bi opozoril na pomembna vprašanja, kot so podnebne spremembe."

Namesto 500 evrov 25 dni v zaporu
Novembra je Alt pojasnil, da "kot duhovnik zaradi zaobljube uboštva nima dohodka in bančnega računa ter da s plačilom kazni ne želi škodovati redu in sobratom," poroča nemška tiskovna agencija dpa. Bavarsko višje deželno sodišče je namreč pred tem zavrnilo njegovo pritožbo na odločitev nižjega sodišča in potrdilo Altovo obsodbo zaradi sodelovanja pri blokadi prometa na okoljevarstvenem protestu. Po odločitvi sodišča so oblasti od Alta večkrat zahtevale plačilo 500 evrov, preden je bila kazen na koncu spremenjena v 25-dnevno zaporno kazen.
Sodba je povezana z blokado ulic avgusta 2022, ko so jezuitski duhovnik in približno 40 drugih aktivistov blokirali promet v Nürnbergu tako, da so roke prilepili na ulico pred mestno železniško postajo, da bi opozorili na podnebne spremembe.

Lepljenje na ceste v imenu okoljskega aktivizma
Po Nemčiji in drugih državah so v zadnjih letih potekali številni podobni protesti, s katerimi poskušajo aktivisti opozoriti na nujnost boja proti podnebnim spremembam. Odziv javnosti in politike na takšne blokade cest je bil mešan. Medtem ko so nekateri Nemci dejali, da podpirajo okoljske protestnike, so se podnebni aktivisti soočili tudi z nasiljem razjarjenih avtomobilistov in pozivi po strogemu kaznovanju, ki so večinoma prihajali iz ust konzervativnih politikov. Nemški kancler Olaf Scholz je podnebne aktiviste ostro kritiziral kot zaradi protestov, kot je blokiranje ulic ali lepljenje na ceste in uničevanje znanih slik v muzejih.
Lansko leto so aktivisti, ki pripadajo eni od glavnih protestniških skupin, Last Generation, napovedali, da bodo spremenili taktiko. Podnebna aktivistična skupina Last Generation je v Nemčiji in Avstiji izvedla več protestnih akcij s pozivom h korenitejšim spremembam na področju boja proti podnebnim spremembam. Leta 2023 je skupina prvič blokirala ulico v Berlinu, od tedaj pa so v večjih mestih po državi izvedli številne blokade na avtocestah, letališčih, pred poslopji državnih organov in v muzejih ter se pogosto prilepili na zgradbe in ulice. Še poseben odmevne so bile tovrstne akcije na zahodu Nemčije po izpraznitvi vasi Lützerath. Med drugim so se v približno 40 kilometrov oddaljenem Kölnu aktivisti prilepili na cesto in tako ustavili promet v jutranji prometni konici.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV